Dijital Bankacılıkta Nesnelerin Interneti

Nesnelerin Interneti mi?

Son yapılan tahminlere göre, 2020 yılına geldiğimizde yaklaşık 75 milyar araç, internet üzerinden birbiriyle konuşuyor olacak. Bu sayıya, bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları ve son yılların devrim sayılabilecek araçları giyilebilir teknolojiler de dahil edilmekte. Nesnelerin Interneti kavramı, birbiriyle internet üzerinden bağlı olan araçların otonom olarak çalışması, bu arada yapay zekanın devreye girerek sorunlara çözüm bulması ve dolayısıyla verimliliğin arttırılması gibi oluşumları içeriyor.

Bankacılığa Faydası

Milyarlarca sayıda aracın iletişimde olması, Big Data konsepti ile birlikte bankacılığın da yeni boyutlara taşınacağının sinyallerini veriyor. Nesnelerin Interneti sayesinde müşteri bilgisi ve yeri gibi bilgiler, araç ve cihazlar üzerindeki süper sensörler sayesinde anlık olarak bankaların elinde olabilecek. İlgili veriler müşteri odaklı kampanya, ödül, ürün ve çözümlerin efektif olarak yapılmasını sağlarken, müşteri memnuniyetini de olumlu biçimde etkilemesi kaçınılmaz. Dijital bankacılıkta, planlanan bu gelişmeleri gerçekleştirebilmek için ise, internet uygulama analiz ve takip araçları, bankaların kullanabileceği en etkili silahlar olacaktır.

Son yapılan araştırmalara göre, banka müşterileri, bankalarının kendileriyle dijital ortamda daha çok aktif olmasını istiyor. Müşterilerin kastettikleri sadece online banka şubeleri ya da yeni mobil bankacılık uygulamaları değil. Bankaların müşteri deneyimini başka bir boyuta taşıması için, nesnelerin interneti konseptinden yaralanmaları gerekiyor. Yoksa diğer sektörlerin gerisinde kalıp, sonra da müşteri taleplerini karşılayamama durumuyla baş etmek zorunda kalabilirler.

Peki bu yeni kavrama adaptasyon nasıl olacak? Günlük yaşamdan binlerce örnek bulmak hiç de zor değil. Mesela müşterinin internete bağlı belki de otonom aracını kullanırken, bankası bilekliği vasıtasıyla araç kredi oranlarını düşürdüğünü ve ona özel bir teklifi olduğunu paylaşacak. Ya da sensörlü cüzdanında bulunan banka kartı, müşterinin bulunduğu lokasyona göre mağaza indirimi veya kulüp üyeliği gibi konularda özel tekliflerle anlık olarak donatılmış olacak. Müşterinin kalp atışlarını ya da tansiyonunun kontrol eden uygulamayla birlikte hareket eden banka aplikasyonu, herhangi bir saldırı veya suiistimal durumunu önceden sezip, güvenlik modunu buna göre ayarlayabilecek.

Çok yakın bir gelecekte, şu anda var olan teknolojiye katılacak inovasyon ruhuyla, bankacılıkta nesnelerin interneti kavramını kullanma çok elzem ama bir o kadar da kolaylık sağlayacak bir uygulama olarak karşımıza çıkacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s