Melek Yatırımcı Nasıl Olunur?

Süper bir iş fikrini gerçek bir işletmeye çevirmeye ne dersin? Start-up şirketlerin ya da hali hazırda kurulmuş ama o büyük hamleyi yapmak için sermayeye ihtiyaç duyan küçük şirketlere melek yatırımcı olabilirsin. Kanatlarını nasıl takacağını sana anlatalım istedik.

Genç girişimci şirketlere veya start-uplara melek yatırımcı olmak için network bağlantıları çok geniş, çok zengin ve ünlü biri olmana artık gerek yok. Bugün bir şirkette profesyonel olarak çalışan ya da serbest meslek erbabı herhangi biri, yatırımını melek yatırımcı olarak değerlendirebilir.

Melek yatırımcı olarak yapacağın yatırımın alt ya da üst limiti bulunmamaktadır. Bazen melek yatırımcılar kendi aralarında grup kurarak da yatırımlarına karar verip, ortak birikimlerini yönlendirme yoluna gidebilirler. Hangi şirkete, ne kadar yatırım yapılacağı, çok iyi araştırma yapmayı ve kararlı bir şekilde davranmayı gerektirir.

Eğer melek yatırımcı olmayı seçersen, genç ve hevesli girişimcilere büyük bir iyilik yaptığını sakın unutma. J Bu sayede girişimcilik ekosistemine katkıda bulunurken, iki tarafın da para kazanabileceği bir işin parçası olabilir, hiç odağında olmayan konular hakkında yeni şeyler öğrenebilir ve de çok eğlenebilirsin.

Türkiye’de melek yatırımcı olabilmen için, Bireysel Katılım Yatırımcısı BKY lisansı alman gerekiyor. T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen bu lisans, akredite edilmiş ağlar vasıtasıyla melek yatırımcı adaylarına temin ediliyor. Bireysel katılım Sermayesi yönetmeliğinde sözü edilen kriterlere göre, BKY lisansı alabilmek için, yıllık geliri 200.000 TL ve üzeri, toplam mal varlığı 1 Milyon TL ve üzerinde olan yatırımcılar ile, banka ve diğer finansal kuruluşlarda ya da büyük şirketlerde yönetici olarak çalışan BKY ağları üyesi olan yatırımcı olma şartları aranıyor. Bu lisans alındıktan sonra beş yıl süreyle geçerli oluyor. Süre dolduğunda yenilemek için, tekrar aynı kriterlerin devam edip etmediğine bakılıyor.

Ülkemizde son yıllarda melek yatırımcı sayısı artsa da, hala yeterli seviyede değil. Melek yatırımcı sayısını arttırmak, girişim ekosistemini desteklemek, dolayısıyla ülke ekonomisini ve verimliliğini çok daha üst seviyelere taşımak anlamına geliyor. Yatırım yapmayı düşünenler, birikimini değerlendirmek isteyenler için, en faydalı ve keyifli yol melek yatırımcı olmaktan geçiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s