Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyasada krediler tanıtılırken avantajlı oran olarak yüzdelik bir rakam verilir. Bu düşük yüzdelik oran ile alacağınız finansmanın oldukça uygun olduğu söylenir. Oldukça albenili şekilde lanse edilen bu rakamlar gerçekten avantajlı, maliyeti düşük bir kampanyanın habercisi olabilir. Fakat unutulmamalı ki gerçeği ancak dipnotlara bakarak anlayabilirsiniz.

Bir kredinin maliyeti sadece kar oranından veya konvansiyonel bankalardaki faiz oranından ibaret değildir. Oranın yanı sıra her kredide söz konusu olan komisyon oranına diğer bir deyişle dosya masrafına da dikkat etmek gerekir. Bunun yanında bankanın yan ürün olarak zorunlu tuttuğu ürün maliyetlerini incelemelisiniz. Özellikle birçok banka kredi ile birlikte hayat sigortası kullanımını zorunlu tutmaktadır. Araç kredilerinde kaskonun ilgili bankadan yapılması zorunluluğu getirildiği gibi konut kredilerinde DASK’ ın ve Konut Sigortası’ nın ilgili bankadan zorunluluğu şart koşulabilir.

2015_08_24_blog_seninbankan_kredi_finansman_tablosu

Tüm bu maliyetler eklendiği zaman reklamda verilen düşük orandan çok daha yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Oranı daha yüksek gibi gözüken birçok bankanın toplam maliyeti aslında daha düşük olabilir. İşte bu noktada bakmanız gereken asıl rakam “Aylık Toplam Maliyet” yüzdesidir. Televizyon reklamlarının son sahnelerinde görebileceğiniz, internet ortamında ise mutlaka gösterilmek zorunda olan Maliyet Tablosu’ nda yer alan “Aylık Toplam Maliyet Oranı” bakmanız gereken en önemli rakamdır. Şu an görmekte olduğunuz Maliyet Tablosu’ nda 0,95 gibi lanse edilen kredinin gerçek maliyeti 1,38’ dir. Yani lanse edilen maliyetin yaklaşık 1.5 katı kadardır.

Şunu da unutmamalısınız ki banka ile ilişkiniz bir finansman kullanımı ile başlamış olabilir fakat borcunuz bitene kadar bu banka ile çalışmak durumunda olacaksınız. Bu müddet boyunca uygulanabilecek hesap işletim ücreti, havale, EFT ve diğer işlem ücretlerini de göz önünde bulundurarak bankanızı seçmeniz bu çalışma dönemi boyunca memnuniyetinizde önemli rol oynayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s