Bankadaki Paramdan Ne Kadar Kazanırım?

Merhaba,

Ben Senin Bankan’ dan Ramazan. Size bugün bankalara yatırdığınız mevduatınızdan ne kadar kazanacağınızı anlatacağım.

Bildiğiniz üzere Senin Bankan ve diğer katılım bankalarında katılım hesabına parayı yatırdığınızda henüz vade sonunda ne kadar kar payı alacağınızı bilmezsiniz, vade boyunca kazanılan kar payı toplanır ve vade sonunda hesabın ne kadar kar payı kazandığı belli olur.

Bankalar hesapların ne kadar kazandırdıklarını size %8- %10 gibi oranlarla ifade eder. Peki bu oran tam olarak neyi ifade ediyor ve katılma hesabınız size aslında ne kadar kazandıracak biliyor musunuz?

Bankaların bildirdikleri kar payı oranları hesabın bir yıl boyunca bekletilmesi durumunda kazandıracağı kar payını ifade eder. Diyelim ki 100.000 TL mevduatınızı 1 yıllık katılım hesabına yatırdınız ve vade sonunda %10 kar payı kazandınız bu durumda brüt olarak 10.000 TL kar payı kazanırsınız. Fakat mevduat üzerinden kazanılan bu kar payları ekranda oranlarını gördüğünüz stopaj vergisine tabidir. 1 yıllık TL hesaplarda stopaj oranı %12 olduğu için 1.200 TL vergi söz konusu olur ve 8.800 TL net kar payı kazanmış olursunuz.

Eğer mevduatınızı mesela 31 gün hesapta tutacaksanız denklemde parayı tutacağınız gün sayısını çarpan, yılın 365 gününü payda olarak yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Unutmayın ki 30 günden daha az vadede hesap açılamamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s